Politik

Februar 2008

Bookmark and Share

Mandatfordelingen i det italienske parlament
i valgperiode 2001 - 2005

Mandatfordelingen januar 2008 >> - Valgloven fra 2005 >>
Silvio Berlusconis regering holdt i næsten fire år.

Dermed er han dog den ministerpræsident - den italienske titel for regeringsleder/statsminister - der har siddet længst siden republikkens fødsel efter 2. Verdenskrig.

Italienske regeringer >>




Mandatfordelingen i Deputeretkammeret, der i alt har 630 medlemmer

PartiKvinderMænd
Total
Forza Italia 13160
173
National Alliancen 394
97
UDC - CCD232
34
Lega Nord 325
28
Oppositionen   
Democratici di Sinistra33102
135
Margherita_DL, Ulivo 575
80
Kommunister56
11
Blandet gruppe 751
58
Blandet gruppe 2 - Kommunister37
10
Blandet - Socialdemokrater 9
9
Blandet - Grønne25
7
Blandet gruppe 3 5
5
Blandet - Socialister15
6
Blandet - UDEUR 11
11
Økologisk gruppe  3
3
Andre16
7

Kilde: Camera.it >>



Berlusconi-gruppen, der kalder sig "Frihedens huse", har i Senatet 117 ud af 315 pladser.
I Deputeretkammere har "Frihedens huse" 314 af 630 pladser.

-syl

Retur til
Politik <<


Parlamentets
opbygning >>



Valgperiode
Der var senest parlamentsvalg
i Italien i maj 2001.
Valgperioden er maksimum fem år
- så inden juni 2006 skal
italienerne til urnerne.

Den nuværende er den 14.
valperiode i den italienske republiks
historie.
Der har altså kun været valg
14 gange siden 1948


Berlusconis første regering


10. maj 1994 - 22. december 1994
Regeringspartier
Forza Italia
Lega Nord
Alleanza Nazionale
CCD
UCD
Uafhængige
Regeringen holdt 226 dage
og var nummer 54

Berlusconis anden regering
29. maj 2001 til 20. april 2005
Regeringspartier:
Forza Italia
National Alliance
Lega Nord
Biancofiore (Den hvide blomst
- Ccd & Cdu)

Kilde: Politica Online >>

Copyright © 2005-2010. Tutti i diritti riservati. Charlotte Sylvestersen - Milano